The Cheese Trap: Fighting Diabetes with a Dairy-Free Diet

Siera slazda: Cīņa ar diabētu, ievērojot diētu bez piena

Vai jūs kādreiz esat juties pievilkts pie noteikta ēdiena? Varbūt tā ir šokolāde, kartupeļu čipsi, hamburgers vai bļoda saldējuma. Dažiem cilvēkiem tas ir siers. Pēc 30 gadu ilga klīnisko pētījumu pētījumu veikšanas un tādas pašas pieejas - vegānu diētas - izrakstīšanas dalībniekiem, kuri vēlas zaudēt lieko svaru, pazemināt asinsspiedienu, uzlabot holesterīna līmeni, mazināt galvassāpes un locītavu sāpes un atkal justies lieliski, es vienmēr saņemu par to pašu ēdienu - sieru.

Šķiet, ka šķirties no šīs īpaši pārstrādātās vielas, kas smaržo pēc baktērijām, ir grūtāk nekā likvidēt vistu, tītaru, jogurtu, zivis un pienu, kuriem kopumā nav tādas pašas gravitācijas spējas kā Čedaram, mocarellai, fetas un cep brie.

Daļa no šīs ierastās izvēles ir neiroloģiska. Kad siers tiek sagremots, tas var atbrīvot sīkas molekulas, kasomorfīnus, kas var saistīties ar dopamīna receptoriem mūsu smadzenēs. Šī “justies labi” ķīmiskā reakcija izskatās līdzīga jebkuram citam dopamīna izraisītājam, sākot no alkohola un narkotiku lietošanas līdz vingrošanai vai mūzikas klausīšanai. Sierā esošie casomorphins var būt tas, kas picu un tās hiperplatējošo stāvokli virza uz pirmo vietu Jēlas pārtikas atkarības skalā. Kaut arī šis neiroloģiskais juceklis nav tik spēcīgs kā alkohols, narkotikas un tabaka, tas joprojām pastāv un paliek mūsu prātos. Tas ir nostiprinājies arī mūsu sabiedrībā. Katru gadu vienam cilvēkam patērējam 37 mārciņas siera.

Piena nozares mārketinga burvji izdara labu darbu: viņi pārdod savus produktus, turpina mūs atgriezties un uztur spēcīgu vietu Amerikas mājās. Ir grūti konkurēt. Viņiem pat ir ASV valdība. Apmaiņā pret USD 140 miljoniem Uncle Sam sadarbojas ar Dairy Management Inc., lai reklamētu piena produktus, piemēram, sieru, kas nepalīdz Amerikā novērst nesamērīgus aptaukošanās, diabēta un sirds slimību rādītājus. Salīdzinot ar tiem, kas ēd sieru, cilvēkiem, kuri ievēro diētu bez piena, ĶMI ir par diviem punktiem zemāks, vidēji ekvivalents 15 mārciņām.

Svarīga ir neliela ķermeņa svara maiņa, jo katrs trešais pieaugušais cīnās ar aptaukošanos. Katram trešajam, 86 miljoniem, ir pirmsdiabēts. Gandrīz puse no visiem kardiometaboliskajiem nāves gadījumiem, nāves gadījumiem, kas saistīti ar insultu, sirdslēkmes un diabētu, ir saistīti ar uzturu. Par laimi, mums ir risinājumi. Sākot no uzturvērtības rauga līdz pupiņām, cilvēki var viegli nomainīt iecienītāko siera piedevu, lai tā nebūtu piena produktu izvēle, pārejot uz uzturvielu iesaiņotu, veselu pārtiku, augu bāzes diētu. Kad Sindija Finča, 47 gadus vecā izglītības speciāliste Manhetenā, pārgāja no veģetārieša uz vegānu diētu, viņa spēja samazināt insulīna daudzumu uz pusēm. Tā kā Sindija cīnās ar 1. tipa cukura diabētu, viņai vienmēr būs jālieto insulīns, jo aizkuņģa dziedzeris to nespēj ražot, taču viņa saprata, ka viņai tas nav vajadzīgs tik daudz. Pēc siera izslēgšanas no uztura viņa pamanīja būtiskas izmaiņas savā A1c, kas nosaka cukura līmeņa kontroli asinīs 2–3 mēnešus un kā viņa jūtas. Viņas ārsti bija pārsteigti. Sindija paliek pacilāta.

Papildus paaugstinātajai enerģijai Sindija pamanīja vēl vienu ieguvumu: noteiktu muskuļu masu. Uzturēt veselīgu svaru Sindijai nekad nebija problēma, taču viņa pamanīja muskuļu tonusu pēc tam, kad no ķermeņa izkusa papildu tauki. Nav pārsteigums, ka viņa joprojām smaida pēc nedēļas nogales 10 k skrējieniem. Pēc tam, kad viņa pabeidza, viņa tagad dodas atpakaļ kursā, lai piegādātu ūdeni draugiem. Viņa jūtas tik labi, ka pat ievietoja savu 15 gadus veco suni vegāniskajā diētā. Ievērojot jauno uzturu, viņa jūtas tā, it kā viņai būtu pavisam jauns suns - tāds, kurš ir tikpat enerģisks, veselīgs, laimīgs un stiprs kā Sindija un kurš var sekot līdzi viņas rīcībai pakļautajā Ņujorkas pilsētas tempā.

Enerģijas ieguvumi un insulīna funkcija ir tikai viens mīkla elements. Tie, piemēram, Sindija, kuri vēlas veikt uz augu balstītas diētas, kas nesatur pienu, var cerēt uz citām priekšrocībām, tostarp samazinātu aptaukošanās risku, 2. tipa diabētu, sirds slimībām un pat noteiktām vēža formām.